петок, 27. мај 2022. Вести денес: 129
home Останати спортови

Србија ќе биде домаќин на ЕП во ватерполо во 2026 година

Србија ќе биде домаќин на ЕП во ватерполо во 2026 година

Европската пливачка организација ЛЕН на Србија и ја додели организацијата на ЕП во ватерполо која ќе се одржи во 2026 година.

Главните луѓе на ЛЕН после доделувањето на Тел Авив за организација во 2024 година, ја потврди веста дека следен домаќин на најдобрите ватерполисти да биде Белград.

Главниот град на Србија во својата историја по трет пат ќе биде домаќин на најдобрите репрезентации во овој спорт.

Коронавирус