сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 59
home Останати спортови

Со нож се обиде да и ја исече раката, а годинава на Ролан Гарос не загуби ниту еден сет- познатата тенисерка денес непрепознатлива

Со нож се обиде да и ја исече раката, а годинава на Ролан Гарос не загуби ниту еден сет- познатата тенисерка денес непрепознатлива

Чешката тенисерка Петра Квитова, ја победи Жанг Шуаи од Кина, во осминафиналето на Грен слемот Ролан Гарос. Во меч што траеше еден час и 19 минути, Квитова го доби првиот сет со 6:2, вториот со 6:4.

Од почетокот на турнирот, Чехинката не загуби ниту еден сет.

Според резултатите на Грен слемот во Париз, Квитова ќе се врати во Топ 10 на ВТА листата.

 

View this post on Instagram

 

Coffee. My favourite way to keep warm in Paris ☕️ @rolandgarros

A post shared by Petra Kvitova (@petra.kvitova) on

За Квитова ова е втор пласман во четвртфиналето на парискиот Грен слем. Таа стигна до оваа фаза во 2012 година.

За пласман во полуфиналето, Квитова ќе ги одмери силите со Лора Зигемунд од Германија.

 

View this post on Instagram

 

I’m hoping that this year’s @nikecourt @usopen collection will make me play like @agassi 😝 Who remembers the original? ❤️

A post shared by Petra Kvitova (@petra.kvitova) on

Инаку тенисерката во 2016 година преживеа пекол откако крадец се обиде да и влезе во домот, а при несреќниот настан тој ја повреди сечејќи и ја раката.

 

View this post on Instagram

 

Blending in with the scenery 💙

A post shared by Petra Kvitova (@petra.kvitova) on

Коронавирус