понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 163
home Останати спортови

Со новата победа Хамилтон е на чекор до рекордот на Шумахер

Со новата победа Хамилтон е на чекор до рекордот на Шумахер

Луис Хамилтон ја забележа шестата победа сезонава во Формула 1 шампионатот.

Актуелниот светски првак најдобро се снајде во денешната трка на „Тоскана“ која неколку пати беше прекинувана и стартувана, па Британецот, целната рамнина ја мина пред тимскиот колега од Мерцедес, Валтери Ботас.

Место на пиедесталот обезбеди и Александер Албон од Ред Бул.

Хамилтон за кого ова беше 90-та победа во кариерата сега е на само една помалку од рекордот на легендарниот Михаел Шумахер.

Локални избори 2021