понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 90
home Останати спортови

Скандалозно однесување на атлетичарка од Македонија: Дрита Ислами последна во трчање, прва за „летање орли“ (ФОТО)

Скандалозно однесување на атлетичарка од Македонија: Дрита Ислами последна во трчање, прва за „летање орли“ (ФОТО)

Атлетичарката Дрита Ислами која ја претставуваше Република Македонија на Европското првенство во Берлин се пласираше на последното место во квалификациите во трката на 400 метри со пречки.

Но, тоа и не е толку трагично, како неспортскиот потег со кој ја понижи нашата земја.

Ислами се фотографирала „летајќи орли“, албански симбол кој се поврзува со иредентистичката желба за формирање на заедничка држава на територија на сегашна Србија, Косово, Македонија и Црна Гора (Голема Албанија).

Инаку, атлетичарката беше испратена да ја претставува државата со финансии обезбедени од Република Македонија.

Оваа фотографија наиде на лавина негативни коментари од македонската јавност.

Коронавирус