четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 110
home Останати спортови

СКАНДАЛ ВО ТОКИО: Германец навредувал спортист од Африка, па беше избркан! (ВИДЕО)

СКАНДАЛ ВО ТОКИО: Германец навредувал спортист од Африка, па беше избркан! (ВИДЕО)

Спортскиот директор на Германската велосипедска федерација Патрик Мостер е суспендиран од Игрите во Токио поради расизам, објави Националната олимписка управа (DOSB), цитирана од медиумите.

DOSB соопшти дека Мостер повеќе нема да ја игра улогата на спортски директор за велосипедизам за време на Игрите и дека наскоро ќе се врати во Германија.

Телевизиската емисија на АРД го фати Мостер како го охрабрува германскиот спортист Никиас Арндт да го претекне алжирскиот противник, но во неговите зборови имаше јасна забелешка за расизам: „Поминете ги камилите, поминете ги камилите, одете!“.

“Остануваме убедени дека неговото јавно извинување за расистичките забелешки што ги кажа вчера е искрено. Меѓутоа, со оваа грешка, г -дин Мостер ги повреди олимписките вредности. Фер -играта, почитта и толеранцијата нема да бидат доведени во прашање”, рече претседателот на DOSB, Алфонс Херман.

Коронавирус