четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 7
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Останати спортови

СКАНДАЛ: Олимпискиот шампион Кипроп доби четиригодишна суспензија поради допинг

СКАНДАЛ: Олимпискиот шампион Кипроп доби четиригодишна суспензија поради допинг

Олимпискиот шампион во трката на 1.500 метри, Асбел Кипроп од Кенија е дисквалификуван на четири години, информира веб-страницата на Независниот орган за борба против негативните настани во атлетиката (АИУ).

Допинг тестовите на Кипроп биле позитивни на еритропоетин (ЕПО).

Дисквалификација на Кениецот ќе се смета од 3 февруари 2018 година. Неговите резултати од 27 ноември 2017 година се поништени.

Парламентарни избори 2020