четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 135
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Останати спортови

СКАНДАЛ: Наместен натпревар на Ролан Гарос?!

СКАНДАЛ: Наместен натпревар на Ролан Гарос?!

Скандал во најава на овогодинешниот Ролан Гарос, откако постои сомнение дека е наместен натпревар во женски двојки. Се работи за дуел во двојки што Романките Андреа Миту и Патриша Марта Тиг ги одиграа против Американката Медисон Бренгл и Русинката Јена Сизикова.

Романската двојка го доби тој натпревар од првото коло со 2:0, но постои сомнеж дека е наместен.

Причина за тоа е фактот што обложувалниците пријавија исплати на големи пари за тој дуел во петтиот гем од вториот сет.

Тогаш Бренгл и Сизикова го загубија својот сервис без ниту еден освоен бод.

Потоа, на следниот гем направија брејк, а потоа уште еднаш го загубија сервисот и подоцна беа поразени во два сета.

Во истрагата се вклучи и полицијата, како и надлежните институции.

Историјата покажува дека ако се докажат овие наводи за фалсификат, казните би можеле да бидат драконски. (МИА)

Коронавирус