петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Синот на Михаел Шумахер по стапките на татка си, победи на истата трка каде шампионот трумфирал за прв пат

Синот на Михаел Шумахер по стапките на татка си, победи на истата трка каде шампионот трумфирал за прв пат

Синот на седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер, Мик, ја забележа својата прва победа во европската Формула 3 на патеката „Спа“ во Белгија.

Триумфот на Мик е на истата патека, каде што неговиот татко го постигнал својот прв успех во Формула 1 пред 26 години.

Шумахер мораше да почека речиси година и пол за да го дочека својот миг, но тој дојде на најсоодветно место – каде што неговиот татко запиша шест победи и во 2004 ја обезбеди својата седма светска титула.

Шумахер стартуваше од шестата позиција и пред првиот круг беше четврти. До крајот на обиколката, Мик веќе влезе во Топ 3. Само пет минути пред крајот на трката, Мик направи маневар и ги претекна во рамките на два свиока Маркус Армстронг и Роберт Шварцман, за да ја преземе лидерската позиција.

Коронавирус