среда, 28. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Швајцарска скијачка го пропушта првиот настап на ЗОИ, поради тешка повреда на тренинг заминува на операција

Швајцарска скијачка го пропушта првиот настап на ЗОИ, поради тешка повреда на тренинг заминува на операција

Швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом.

Мејард, која се смета за една од најголемите ривалки на Американката Михаела Шифрин, в петок се враќа во Швајцарија за да се подготви за операција.

За деветнаесетгодишната скијачка ова требаше да биде прв настап на зимски олимписки игри, а во Пјонгчанг  дојде како шестопласирана во слалом на Светскиот куп.

Коронавирус