недела, 31. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Останати спортови

Шесткратната светска шампионка, Сјуневе Сулемдал ја заврши кариерата

Шесткратната светска шампионка, Сјуневе Сулемдал ја заврши кариерата

Норвешката биатлонистка Сјуневе Сулемдал објави завршување на професионалната кариера.

– Презадоволна сум од тоа што го постигнав. Сега мило ми е што решив да си заминам, иако е многу емотивно. На есен ќе бидам студент со полно работно време. Јас едвај чекам да учам, отсекогаш бил мој сон.

Главниот момент на мојата кариера е златото на Светското првенство во Осло 2016 година. Беше совршен ден. Таа сезона ниту еднаш не се искачив на подиумот пред Светското првенство, изјави Норвежанката.

Сулемдал (31) е шесткратен светски шампион, има и бронзен медал на Светското првенство (сите во штафетни трки), победничка и медалистка на Светскиот куп во лични и штафетни трки.

Коронавирус