понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 142
home Останати спортови

Шахистите на Алкалоид со убедлив триумф над Вердер Бремен

Шахистите на Алкалоид со убедлив триумф над Вердер Бремен

Екипата на Алкалоид ја забележа третата победа во третиот свој настап на Европскиот клупски куп во шах што се одржува во Порто Карас, Грција.

„Фармацевтите“ во текот на вчерашниот ден ја совладаа германската екипа Вердер од Бремен со резултат 5:1.

По оваа висока победа на Алкалоид останува меѓу главните фаворити за највисок пласман.

Најголеми конкуренти за титулата на Алкалоид му се Одлар Јурду и АВЕ Нови Бор.

Македонскиот шампион има шест бодови (16,5 поени) и е на делба на првата позиција со Одлар Јурду, Обиетиво Рисарцименто, Беер Шева од Израел, Дунајска Среда и Медниј Всадник.

Втората македонска екипа го доживеа првиот пораз, загуби од ДЈК Ауфваертс од Ахен со 4,5:1,5.

МИА