петок, 30. септември 2022. Вести денес: 6
home Останати спортови

Северна Кореја се повлече од Олимписките игри во Токио

Северна Кореја се повлече од Олимписките игри во Токио

За прв пат од 1988 година и од бојкотот на Летните игри во Сеул, Северна Кореја, земја што тврди дека нема случаи на КОВИД 19, нема да се натпреварува на Олимпијадата. Олимписките игри во Токио, одложени минатата година поради пандемијата на коронавирусот, треба да се одржат од 23 јули до 8 август.

Северна Кореја нема да учествува на Олимписките игри оваа година во Токио за да ги заштити своите спортисти среде пандемијата, соопшти денес тамошното Министерството за спорт.

– Комитетот одлучи да не учествува на 32-та Олимпијада за да ги заштити спортистите од светската здравствена криза предизвикана од коронавирусот. На состанокот се дискутираше и за начините за развој на професионални спортски технологии, освојување медали на меѓународни натпревари и промовирање на јавни спортски активности во следните пет години, објави Министерството.

Официјални лица во Сеул и Пјонгјанг на почетокот на април објавија дека ќе ја потенцираат заедничката кандидатура на Јужна и Северна Кореја за домаќин на Олимписките игри во 2032 година, а според Ројтерс, оваа постапка на Северна Кореја претставува чекор назад во тие планови.

Исто така, Јужна Кореја во Игрите во Токио гледаше можност за подобрување на односите и заживување на мировните разговори меѓу двете земји, кои технички сè уште се во војна, што, меѓу другото, ќе се манифестира во изведбата на одредени комбинирани спортови, според моделот на заеднички тим во женски хокеј на Зимските игри 2018 во Пјонгчанг.

Коронавирус