среда, 19. февруари 2020. Вести денес: 133
home Останати спортови

Серена Вилијамс стигна до полуфиналето на УС Опен

Серена Вилијамс стигна до полуфиналето на УС Опен

Американката Серена Вилијамс ќе игра во полуфиналето на УС опен, откако ноќеска ја победи Кинеската Ванг Кианг во второто четвртфинале со 2:0.

Вилијамс на ривалката и препушти само еден гем во првиот сет и експресно за само 44 минути извојува победа.

Во полуфиналето Вилијамс ќе се соочи со Украинката Елина Свитолина.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Њујорк изнесува 57,2 милиони долари.