недела, 22. мај 2022. Вести денес: 39
home Останати спортови

Серена Вилијамс со најтешкиот пораз во кариерата

Серена Вилијамс со најтешкиот пораз во кариерата

Трикратната шампионка Серена Вилијамс изненадувачки изгуби во првиот круг на тенискиот турнир во Сан Хозе (САД) со награден фонд од 799.000 долари.

Американката, освојувачка на 23 Гренд слем титули, загуби со 1:6, 0:6 од Јоана Конта (Велика Британија) за 52 минути игра.

Вилијамс досега немала таков пораз во својата кариера. Нејзиниот најлош пораз беше 0:6, 2:6 од Симона Халеп (Романија) на ВTA шампионатот во Сингапур во 2014 година.

Американката го освои првиот гем на натпреварот, по што Конта освои 12 последователни.

Коронавирус