четврток, 1. октомври 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Серена Вилијамс: Секој мора да се бори за своите права, особено жените

Серена Вилијамс: Секој мора да се бори за своите права, особено жените

Американката Серена Вилијамс го сподели своето мислење за улогата на жените во современиот свет.

– Секој треба да се бори за своите права, но на жените тоа особено им треба. Многу луѓе мислат дека не ни требаат нови можности, дека не можеме да се грижиме за себе. Ова не е така, изјави Вилијамс.

Претходно, не чувствував почит, дури и од мојот тим. Морав да го решам ова прашање, иако на почетокот бев срамежлива да барам друга комуникација. Треба да научите да го направите првиот чекор и да одите кон целта, дополни американската тенисерка.

За време на нејзината кариера, Серена има освоено 23 Грен слем трофеи и вкупно 72 ВТА титули.

Коронавирус