четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 175
home Останати спортови

Серена Вилијамс го откажа настапот на Австралија Опен

Серена Вилијамс го откажа настапот на Австралија Опен

Поранашната најдобра светска тенисерка, Серена Вилијамс го откажа настапот на првиот Грен Слем турнир Австралија опен.

Американката минатата недела го одигра првиот меч по породувањето во септември и загуби од Јелена Остапенко во Абу Даби.

– Сметам дека не сум уште доволно добро подготвена, изјави 36-годишната Вилијамс која е актуела шампионка на овој турнир.

Вилијамс има вкупно 23 титули на Гренд слем турнирите.

Ова е втор отказ на годишнашниов турнир „Австралија опен“ откако претходно учеството го откажа Енди Мареј. Турнирот ќе се игра од 15 до 28.јануари.

Коронавирус