понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Останати спортови

Серена преку Плишкова до полуфиналето на УС Опен

Серена преку Плишкова до полуфиналето на УС Опен

Американската тенисерка Серена Вилијамс избори полуфинале на Грен слемот во Њујорк, откако ноќеска ја победи Каролина Плишкова од Чешка со 2-0.

Вилијамс првиот сет го доби со 6:4, а вториот со 6:3.

За 37-годишната Американка ова е 36. Грен слем полуфинале.

Следна пречка на патот до седмата титула на УС Опен, на Вилијамс ќе и биде Анастасија Севастова од Летонија.

(Миа)