петок, 29. јули 2022. Вести денес: 72
home Останати спортови

Серена ќе ја донира паричната награда од Оукленд за борбата со пожарите во Австралија

Серена ќе ја донира паричната награда од Оукленд за борбата со пожарите во Австралија

Серена Вилијамс ќе ја донира паричната награда од турнирот во Оукленд (Нов Зеланд) за да помогне во борбата против пожарите во Австралија. Ова стана познато по крајот на турнирот.

За неговото освојување, Серена освои 43.000 долари. Токму оваа сума ќе оди во корист на оние кои се засегнати од природната непогода.

Во финалето на турнирот, Американката ја совлада својата сонародничка Џесика Пегула со 6: 3, 6: 4 и ја освои 73-тата титула во кариерата.

Коронавирус