четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Останати спортови

Сехудо објави меч со Флојд Мејведер

Сехудо објави меч со Флојд Мејведер

Три дена откако претседателот на УФЦ, Дана Вајт сподели фотографија со основачот на Прајд, Нобујуки Сакакибара и Флојд Мејведер, поранешниот двократен шампион на УФЦ, Хенри Сехудо, објави дека ќе се соочи против легендарниот боксер.

„Ќе се случи! Троен шампион против олимпискиот бронзен медалист Флојд Мејведер“, објави на Твитер Сехудо, објавувајќи визуелизација на соочувањето со Мејведер.

Хенри Сехудо (34) најави пензионирање во мај минатата година откако успешно ја одбрани титулата во полутешка категорија против Доминик Круз, но не престана да зборува за враќање на борбите, како во ММА, така и во боксот.

Флојд Мејведер (44) последен пат влезе во рингот во декември 2018 година под знамето на Ризин, совладувајќи го јапонскиот кикбоксер Теншин Насукаву во егзебициски меч во бокс.

Коронавирус