понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Останати спортови

Седум медали за Теквондо клубот Бутел на Балканското првенство

Седум медали за Теквондо клубот Бутел на Балканското првенство

Теквондо клубот Бутел денеска освои вкупно седум златни медали на Балканското првенство 2018.

Дарко Костовски на својот Фејсбук профил објави статус во кои вели дека ова е најуспешно Балканско првенство за Теквондо клубот Бутел како и за цела Македонија, истиот ви го пренесуваме во целост:

ГЛАСОТ НА ГОСПОД Е КАКО ОГАН РАСПЛАМНАТ!!!
ЈУНАК ДО ЈУНАК, ПОКЛОН ЈУНАЦИ МАКЕДОНЦИ!!!

ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ТРИУМФ ПЛУС ЕДНО СЕНИОРСКО ЗЛАТО И ЕДНО СЕНИОРСКО СРЕБРО, И ЗЛАТЕН ПИОНЕРСКИ МЕДАЛ ЗА Таеквондо Клуб БУТЕЛ, ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
Денеска:
-Дејан Георгиевски +87 три победи со три нокаути ТРЕТ ПАТ ПО РЕД БАЛКАНСКИ СЕНИОРСКИ ШАМПИОН!!!(КАПА ДОЛЕ)
-Филип Додевски -80кг со две победи СЕНИОРСКО СРЕБРО, пораз за многу малку во финалето од бронза на ЕП од Молдавија.
-Филип Блажевски со две победи ПИОНЕРСКО ЗЛЛАТО!
ВКУПНО ОД БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО 2018 ЗА ТКД БУТЕЛ:
7 медали за Таеквондо клуб БУТЕЛ, 4 ЗЛАТНИ од кои 3 СЕНИОРСКИ, еден ПИОНЕРСКИ,ТРОЈЦА СЕНИОРИ БАЛКАНСКИ ШАМПИОНИ ОД БУТЕЛ!!!!
Еден сребрен СЕНИОРСКИ и еден сребрен јуниорски, еден сребрен кадетски.
-Злато за Марко Стевиќ СЕНИОР -87кг со три победи втор пат сениорски балкански шампион!
-Злато за Коки Георгиевски СЕНИОР -74кг со две победи!
-Сребро за Анамарија Георгиевска ЈУНИОР-59кг со три победи!
-Сребро за Фросина Раевска КАДЕТ -37кг со три победи!
Честитки за успесите на останатите репрезентативци од другите клубови со вкупно 7бронзени медали јуниорски, два сребрени сениорски два бронзени сениорски и еден бронзен пионерски.

ОВА Е НАЈУСПЕШНОТО БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ТКД БУТЕЛ ЗА МАКЕДОНИЈА И ВЕРОЈАТНО ВО БИЛО КОЈ ДРУГ ОЛИМПИСКИ СПОРТ ВО МАКЕДОНИЈА ОСОБЕНО ВО СЕНИОРСКА КОНКУРЕНЦИЈА НА ЕДНО БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО!!!!

ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
#ТКДБУТЕЛ
#МакедонијаТаеквондо
#СлаваНаГоспод

Коронавирус