недела, 5. декември 2021. Вести денес: 91
home Останати спортови

Себастијан Буеми стана резервен пилот на Ред Бул и Алфа

Себастијан Буеми стана резервен пилот на Ред Бул и Алфа

Себастијан Буеми е назначен за резервен возач на Формула 1 тимовите Ред Бул и Алфа Таури до крајот на сезоната 2020 година.

Претходно резервен возач на тимот беше Серхио Сете Камара, кој нема да може да присуствува на трките во Формула 1 поради учеството во Супер Формула.

Буеми возеше за Торо Росо (поранешен Алфа Таури) од 2009 до 2011 година. (МИА)

Коронавирус