понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 27
home Останати спортови

Само една промена во ТОП 10 на најновата АТП рејтинг листа

Само една промена во ТОП 10 на најновата АТП рејтинг листа

На најновата АТП рејтинг листа објавена денес, во поредокот меѓу првите десет тенисери има само една промена. Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) се искачи за една позиција и сега е трет на сметка на Александар Зверев (Германија) кој падна на четвртото место.

На врвот Надал ја зголеми предноста пред второпласираниот Роџер Федерер.

ТОП 10 светски тенисери:

1. Рафаел Надал (Шпанија) 10.220 бодови
2. Роџер Федерер (Швајцарија) 6.480
3. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 5.410
4. Александар Зверев (Германија) 4.845
5. Григор Димитров (Бугарија) 4.700
6. Кевин Андерсон (Јужна Африка) 4.535
7. Марин Чилиќ (Хрватска) 4.085
8. Доминик Тим (Австрија) 3.665
9. Џон Изнер (САД) 3.570
10. Новак Ѓоковиќ (Србија) 3.445 …..

(Миа)