сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 47
home Останати спортови

Сабаленка го освои Мастерсот во Мадрид

Сабаленка го освои Мастерсот во Мадрид

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка го освои женскиот Мастерс во Мадрид, откако во финалето ја победи Австралијката Ешли Барти со 2:1 во сетови.

Седмата тенисерка во светот беше аутсајдер против лидерката на ВТА-листата, но успеа да стигне до 10-от и најважен трофеј во кариерата со победа во сетови 6:0, 3:6, 6:4 за  еден час и 41 минута игра.

Коронавирус