недела, 26. септември 2021. Вести денес: 84
home Останати спортови

Русија и Полска први четвртфиналисти на ЕП во одбојка

Русија и Полска први четвртфиналисти на ЕП во одбојка

Репрезентациите на Русија и Полска први ја минаа осминафиналната пречка на Европското првенство во одбојка и закажаа меѓусебна пресметка во четвртфиналето.

Во првата од двете осминафинални пресметки во Гдањск, одбојкарите на Русија ја совладаа Украина со 3:1 (22:25, 25:16, 25:22, 25:22), додека Полска рутински ја совлада Финска со максимални 3-0 (25:16,25-16,25-14).

На програмата денеска се нови четири осминафинални дуели меѓу Италија и Летонија, Холандија и Португалија, Германија и Бугарија, и Србија против Турција.

Последните две четвртфинални места ќе бидат обезбедени в понеделник по пресметките меѓу Словенија и Хрватска и Франција против Чешка.

Коронавирус