петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Русија го освои АТП Купот

Русија го освои АТП Купот

Тениската репрезентација на Русија го освои АТП купот во Мелбурн . Во одлучувачкиот меч против Италија, новиот шампион кој ја наследи Србија на тронот беше подобра во сингл мечевите.

Андреј Рубљов го победи Фабио Фоњинин со 2:0 по сетови (6:1 и 6:2), додека по него Данил Медведев го совлада Матео Беретини со ист резултат со 2-0 по сетови (6:4, 6:2) па мечот во двојки немаше потреба да се игра.

Ова е прва титула за Русија на АТП купот во оваа натпреварување .

ЕУРО 2020

Македонија