понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Останати спортови

Рикардо триумфираше за ГП на Кина

Рикардо триумфираше за ГП на Кина

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо ги изненади фаворитите и освои победа во Гран При на Кина.

Австралиецот имаше многу силна трка и ја забележа шестата победа во кариерата во Формула 1.

Трката беше многу драматична, откако лидерот на табелата од почетокот на сезоната, Себастијан Фетел од ферари се удри со Макс Верстапен на 13 круга пред крај на трката и на крајот заврши осми.
На подиумот по Рикардо се најдоа Валтери Ботас (Мерцедес) и Кими Раиконен (Ферари).

Макс Верстапен заврши на четвртото место откако го удри шампионот Себастијан Фетел и го испрати на седмо место, а потоа Германецот заврши на осми.

Холанѓанецот беше казнет и на крајот го освои петтото место. Пред него заврши актуелниот шампион од Мерцедес, Луис Хамилтон.

Во првите десет се најдоа уште Хулкенберг (Рено), Алонсо (Мекларен), Сајнц (Торо Росо) и Магнусен (Рено)

Со освоените 6 поени, Фетел остана на врвот со 54 поени, додека Луис Хамилтон е со 45. Валтери Ботас по денешното второ место има 39, а Дани Рикардо веќе е со 37.

Коронавирус