понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 143
home Останати спортови

Рикардо го постави темпото на првиот тренинг во „Хокенхајм“

Рикардо го постави темпото на првиот тренинг во „Хокенхајм“

Даниел Рикардо го забележа најбрзиот круг во првиот петочен тренинг пред Големата награда на Германија во „Хокенхајм“. На само четири илијадити делови од секундата зад него остана шампионот Луис Хамилтон. Вториот ред Бул на Макс Верстапен се нареди трети, а лидерот во генералниот пласман, Себастијан Фетел забележа четврто време. Валтери Ботас (Мерцедес) и Кими Раиконен (Ферари) ги затворија топ 6.

Во првата слободна сесија во Германија, Маркус Ериксон од Заубер беше заменет од Антонио Џовинаци, а пак Естебан Окон – од Николас Латифи во Форс Индија. И двајцата беа едни од првите кои излегоа на патеката, но завршија на дното, со големо заостанување од своите колеги.

Пилотите на Мекларен, исто така, немаа добри перформанси, па дури и забележаа минимален број кругови поради нејасна причина. Едвај во завршните минути на сесијата, Алонсо и Вандорон направија брзи обиколки.

Остави впечаток дека сите болиди, чиј снабдувач на мотори е Ферари, најдоа место во топ 10. Тоа потврдува дека Италијанците веќе го имаат најсилниот мотор.

loading...