среда, 26. јуни 2019. Вести денес: 112
home Останати спортови

Релито Дакар започнува со нешто историско

Релито Дакар започнува со нешто историско

334 екипи од 61 земја го почнуваат своето учество на 41-то издание на релито Дакар.

Престижниот офроуд маратон ќе се одржи за прв пат во историјата на територијата на само една држава – Перу. Стартот ќе биде даден вечерва по македонско време во перуанскиот главен град Лима, каде што ќе биде и финишот на 17-ти јануари.

Екипите ќе поминат траса од вкупно 5.000 километри, а десетте специјални фази вклучуваат 3.000 тркачки километри, 70 проценти од кои во песоците на пустината Сечура.

Првата фаза од Лима до Писко вклучува 247 километри.

Во трката ќе бидат промовирани шампиони во пет категории – автомобили, мотоцикли, камиони, ATВ и „баги“. Доста сериозно присуство кај екипите имаат и дамите, а дури 135 дебитанти се вклучени во натпреварувањето.