вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 3
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Останати спортови

Рекордна 350. победа на Грен слем турнирите за Серена Вилијамс

Рекордна 350. победа на Грен слем турнирите за Серена Вилијамс

Поранешниот прв светски рекет во женска конкуренција, Серена Вилијамс во првото коло на Австралија опен ноќеска ја совлада 18-годишната Анастасија Потапова со 6:0 и 6:3 за 58 минути. За Американката ова е 350-та победа во натпревари на Грен слем турнири.

Вилијамс е женски тениски рекордер во овој индикатор. На второто место е Мартина Навратилова, која победи на 306 натпревари.

Серена го направи своето деби на Австралија опен во 1998 година. Таа има победи на мечевите на овој турнир во текот на четири различни децении.

Во машка конкуренција Роџер Федерер е рекордер на Грен слем турнирите со 357 победи.

Парламентарни избори 2020