петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Останати спортови

Првото европско злато на Игрите во Токио го освои косовската џудистка Красниќи

Првото европско злато на Игрите во Токио го освои косовската џудистка Красниќи

Косовската џудистка Дистриа Красниќи стана првиот спортист од Европа со златен медал на Олимписките игри во Токио, откако триумфираше попладнево во категоријата до 49 килограми.

Красниќи, која е актуелен европски првак, во олимпиското финале ја совлада јапонската претставничка Фуна Тонаки.

За Косово е второ олимписко одличје во историјата и втор златен медал. Првиот пред пет години, исто така, во џудо го освои Мајлинда Келменди во категоријата до 52 килограми.

Коронавирус