сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Останати спортови

Првиот Ферари на Шумахер ставен на аукција

Првиот Ферари на Шумахер ставен на аукција

Болидот на Ферари 412 Т2 од 1995 година е ставен на продажба со аукција од страна на компанијата „Џирардо и Ко“.

Автомобилот беше првиот што го тестираше Михаел Шумахер како тест возач на Ферари. Во текот на 1995 година, автомобилот го користеше Жан Алеси, кој оствари една победа и заврши на подиумот уште четири пати.

Шумахер една година подоцна и официјално стана пилот на Ферари, кој последен пат го освои првенството на возачите во 1979 година, и им помогна да се трансформираат во најуспешниот тим во историјата на Формула 1.

Парламентарни избори 2020