четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 183
home Останати спортови

Прв трофеј за Мугуруза во 2018 година

Прв трофеј за Мугуруза во 2018 година

Поранешната светска тенисерка број 1 и моментно третопласирана на ВТА ранг листата, Гарбине Мугуруза стигна до првата титула оваа година.

Шпанката ноќта меѓу недела и понеделник го доби финалето на турнирот во Монтереј, Мексико. Таа во меч за трофејот ја победи Тимеа Бабош од Унгарија со 2-1.

Мугуруза ги доби првиот и третиот сет со по 6:3, Унграката беше подбра во вториот со 6:4.

За шпанската тенисерка ова беше шести наслов во кариерата.

МИА