понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 40
home Останати спортови

Промоција на македонските спортисти кои ќе настапат на Олимпијадата во Токио

Промоција на македонските спортисти кои ќе настапат на Олимпијадата во Токио

Во просториите на Македонскиот олимписки комитет денес беа претставени осумте македонски спортисти кои ќе учествуваат на Олимписки игри во Токио.

Македонската експедиција со репрезентативци во Јапонија ќе ја сочинуваат:

Блажевска Еминова Миа – пливање 100 м.
Бранковски Борјан – спортско стрелаштво 10 м. воздушен пиштол
Георгиевски Дејан – таеквондо – +80 кгр
Деркоски Филип – пливање 400 м.
Јованоска Пулексенија – карате – ката
Нуров Магомедгаджи – борење слободен стил – 97 кгр
Реџепи Арбреша – џудо – 52 кгр
Стојоски Јован – атлетика 400 м.
Олимписки игри 2020 во Токио ќе се одржат со една година задоцнување поради пандемијата. Почетокот е закажан за 23 јули и ќе траат до 8 август.

На отворањето на Игрите, македонското знаме ќе го носи Дејан Георгиевски во друштво на Арбреша Реџепи.

Коронавирус