сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Продадени 75 проценти од билетите за ЗОИ 2018

Продадени 75 проценти од билетите за ЗОИ 2018

На осум дена до почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, организаторот соопшти дека се продадени околу 75 проценти од билетите.

Ли Хи-Бом, претседател на организациониот комитет на Игрите, објасни дека се откупени околу 800 илјади билети од вкупно 1.07 и повика да се преземат „итни мерки“ за зголемување на продажбата на билети, особено поскапите.

– Продажбата на билети достигнаа речиси 75 проценти, но ни остануваат многу од поскапите, па мора да преземе итни мерки за да ја зголемиме нивната продажба, коментира Хи-Бом.

Некои билети достигнуваат цена од 750 евра, а најскапите за церемонијата на Отворањето на Игрите закажана за 9 февруари чинат 1.125 евра.

Коронавирус