недела, 5. декември 2021. Вести денес: 101
home Останати спортови

Примопредавањето на олимпискиот факел во Атина без присуство на деца

Примопредавањето на олимпискиот факел во Атина без присуство на деца

Свеченото испраќање на олимпискиот факел во Атина на 19 март ќе биде без присуство на деца поради епидемијата од коронавирус, како и свечениот дочек во Токио на 20 март, објави претседателот на организацискиот одбор на Игрите, Јоширо Мори.

Истговремено нагласи дека олимписката инфраструктура во Токио е подготвена и покрај дилемите дали настанот можеби ќе биде одложен поради ширењето на новиот коронавирус.

Последниот објект што требаше да заврши во февруари беше центарот за спортови во вода и рокот за негова изградба е испочитуван. Има капацитет за 15.000 гледачи и чинеше 523 милиони долари.

Коронавирус