четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 140
МЕГА БОМБА

АУДИО: Заев вели дека се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов бил криминоген

home Останати спортови

Претседателот на ИААФ ќе престојува во Македонија

Претседателот на ИААФ ќе престојува во Македонија

Претседателот на Светската атлетска федерција (ИААФ), Лордот Себастијан Коу, в недела и вo понеделник ќе престојува во Скопје како специјален гостин на Атлетската федерација на Македонија (АФМ).

Лордот Коу доаѓа во Македонија по повододбележувањето на 70 години од постоењето наАФМ, а ќе присуствува и на централната свеченост в недела.

Претседателот на АФМ, Крсто Серафимовски, наведе дека ова е првпат претседател на ИААФ да ја посети Македонија.

– Лордот Коу е една од највисоките личности во светот на спортот воопшто и неговото доаѓање во Скопје и во Македонија е голема чест и признание за нас, истакна Серафимовски.

Високиот гостин предвидено е да се сретне со претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски, претседателот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, како и со други личности од спортот и од општествениот живот на Македонија.

МИА

Парламентарни избори 2020