сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 0
home Останати спортови

Пред Алонсо, Рено разговарале со Ботас и Фетел

Пред Алонсо, Рено разговарале со Ботас и Фетел

Тимот на Рено разговарал со Себастијан Фетел и Валтери Ботас за можен трансфер во францускиот тим пред да потпишат договор со Фернандо Алонсо.

Советникот на тимот Ален Прост призна за разговорите во промотивно видео за главниот спонзор на францускиот – „ДП Ворлд“.

-Фернандо беше еден од трите врвни возачи со кои разговаравме, другите беа Себастијан Фетел и Валтери Ботас. Валтери вози за Мерцедес и многу му е тешко да го напушти овој тим. За Себастијан, не знаевме која ќе биде неговата мотивација. Фернандо, од друга страна, секогаш ја покажува својата желба и мотивација да се врати во тимот. Дури и минатата година во Абу Даби имавме долга дискусија. Она што се случи со него и сите екипи вокои возеше беше мојата најголема загриженост, многупати разговаравме за тоа. Верувам дека тој ќе биде различен човек. Две години надвор од Формула 1 не беше лошо за него, според мое мислење, да има различни чувства и различно гледиште. Тој знае што ќе добие од презентацијата на автомобилот, знае дека 2021 година ќе биде малку тешка. Тој е подготвен за тоа, јас навистина мислам дека ќе биде многу поразличен човек од тоа што беше пред да ја напушти Формула 1, прокоментира „професорот“.

По трет пат во својата кариера, Алонсо ќе вози за тимот со седиште во Енстон, со кој ги освои своите две светски титули во 2005 и 2006 година. Тој ќе го замени Даниел Рикардо, кој оди во Мекларен, и ќе биде партнер со Естебан Окон, чиј договор со Рено трае до крајот на сезоната 2021 година. (МИА)

Коронавирус