четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 191
home Останати спортови

Познати сите пилоти за следната сезона во Формула 1

Познати сите пилоти за следната сезона во Формула 1

Со денешното ангажирање на Ленс Строл како вториот пилот во Форс Индија, комплетирана е листата на возчите во тимовите на Формула 1 за следната натпреварувачка сеозна.

Листа на 20 пилоти во 10 тимови во Формула 1, кои следната недела ќе настапуваат на пистите ширум светот.

Мерцедес: Луис Хамилтон, Валтери Ботас;

Ферари: Себастијан Фетел, Шарл Леклер;

Ред Бул: Макс Верстапен, Пјер Гасли;

Мекларен: Карлос Сајнц Јуниор, Ландо Норис;

Рено: Даниел Рикардо, Нико Хулкенберг;

Заубер: Кими Раиконен, Антонио Џовинаци;

Хас: Ромен Грожан, Кевин Магнусен;

Форс Индија: Серхио Перез, Ленс Строл;

Торо Росо: Даниел Квјат, Александар Албон;

Вилијамс: Џорџ Расел, Роберт Кубица.

Коронавирус