сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 101
home Останати спортови

Познати сите четвртфиналистки на Австралија опен

Познати сите четвртфиналистки на Австралија опен

На Грен слемот во Мелбурн денеска заврши осминафиналната фаза по која познати се учесничките во четвртфиналето.

Првата фаворитка на турнирот, Ешли Барти (САД) ќе игра со седмата носителка Петра Квитова.

Двојки за четвртфиналето:
Ешли Барти (САД) – Петра Квитова (Чешка)
Софија Кенин (САД)  – Онс Жабер (Тунис)
Симона Халеп (Романија) – Анет Контавеит (Естонија)
Анастасија Пављученкова (Русија) – Габриње Мугуруза (Шпанија).

Четвртфинални мечеви во женска конкуренција на Австралија опен ќе почнат утре.

Вкупниот награден фонд на турнирот во Мелбурн изнесува 49 милиони долари.

Коронавирус