петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 72
home Останати спортови

Познат противникот на Федерер во финалето на Индијан Велс

Познат противникот на Федерер во финалето на Индијан Велс

Доминик Тим за првпат во својата кариера се квалификуваше во финалето на турнирот во Индијан Велс.

Во спектакуларен полуфинален меч, Австриецот оствари триумф со 7:6 (3), 6:7 (3), 6:4 над Милош Раониќ. Средбата траеше повеќе од два и пол часа и заврши со 25-тиот винер на Тим, регистриран при излегување на мрежата.

Третата година по ред, австрискиот тенисер ќе спори за титулата од „Мастерс“ турнир. Во претходните два случаи, тој играше за трофејот на земја во Мадрид.

Ривал во борбата за трофејот на Тим ќе му биде рекордерот по освоени Гренд-слем титули – Роџер Федерер, кој исто така е петкратен шампион во Индијанаполис.

Вечерва, Доминик Тим ќе излезе за својата 12-та титула во кариерата, а Федерер ќе се бори за својата 101-ва, откако неодамна триумфираше во Дубаи.

Локални избори 2021