четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Останати спортови

Потенцијален меч во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ помеѓу Надал и Ѓоковиќ

Потенцијален меч во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ помеѓу Надал и Ѓоковиќ

Вториот грен слем турнир во сезоната ќе започне в недела на 22 мај и ќе трае до 5 јуни во Париз, Франција.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дозна за својот ривал во првото коло на „Ролан Гарос“ каде ја брани и титулата, а тоа ќе биде Јапонецот Јошихито Нишиока.

Српскиот ас во потенцијалното полуфинале може да се сретне со Александар Зверев, а во четвртфиналето со Рафаел Надал. Во неговиот костур е и Карлос Алкараз со кој не може пред полуфиналето.

Во долниот дел од жрепката се Данил Медведев, Стефанос Циципас, Андреј Рубљов и Каспер Руд.

Новак доаѓа во Париз не само како најдобар играч во светот, туку и како актуелен шампион на вториот Грен слем сезонава, откако минатата година направи пресврт во финалето 0:2 против Стефанос Циципас, кого исто така го победи во финалето на Мастерсот во Рим.

Коронавирус