понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 72
home Останати спортови

Поранешен возач во Ф1 се бори за својот живот по судир со камион

Поранешен возач во Ф1 се бори за својот живот по судир со камион

Поранешниот возач во Формула 1, Алекс Занарди заработи тешки повреди во сообраќајна несреќа. Тој удрил во камион во тек на една трка.

Тоа се случило во регионот Тоскана и итно бил префрлен во болница во Сиена. Во моментов се наоѓа на интензивна нега по итната операција и докторите се борат за неговиот живот.

„Неговата состојба е многу сериозна“, соопштија од болницата.