среда, 4. август 2021. Вести денес: 162
Вонредна вест

ОГНОТ ЈА ЗЕМА ПРВАТА ЖРТВА – изгоре жена во Старо Нагоричане

home Останати спортови

Поради топлото време одложено тениското јуниорско првенство

Поради топлото време одложено тениското јуниорско првенство

Отвореното првенство на Македонија (ОПМ) за јуниори и јуниорки, што требаше да се одржи претстојниот викенд, е одложено на неодредено време поради неповолните временски услови, соопшти денеска Тениската федерација.

-Поради зголемените дневни температури, високиот индекс на УВ зрачење и препораката на здравствените власти да се избегнува изложување на сонце во периодот од 11 до 17 часот, ОПМ на барање на јуниорскиот селектор Предраг Русевски е одложено за друг термин, информираше Македонската тениска федерација.

Државното првенство за тенисери и тенисерки до 14 години првично беше планирано да се одржи в сабота, на терените на Тенискиот клуб „Црна Река“ во Кавадарци.

Коронавирус