петок, 7. мај 2021. Вести денес: 165
home Останати спортови

Пол позицијата за Валтери Ботас во пресрет на ГН на Португалија

Пол позицијата за Валтери Ботас во пресрет на ГН на Португалија

Валтери Ботас ја освои пол позицијата за големата награда на Португалија, по денешниот официјален тренинг во рамките во Формула 1 шампинатот.

Втор заврши актуелниот првак, Британецот Луис Хамилтон, додека пак зад нив следуваат Ферстапен односно Перес.

На денешните квалификации, Мерцедес во целост го доби дуелот со тимот на Ред Бул и останува да се види како ќе помине утрешната трка

 

Коронавирус