четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Почнуваат Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, еве неколку факти и бројки

Почнуваат Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, еве неколку факти и бројки

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул.

Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ЗОИ се очекува да изнесува 1,6 степен, а просечната минимална минус 8,3 степени.

Маскота на овие игри е бел тигар со име Сохоранг, кој е поврзан со корејската митологија и култура. Официјалниот слоган е „Поврзани со страст“.

ЗОИ маскота

Буџетот за Олимпијадата е 2,5 милијарди долари. Предвидени се 1,1 милион билети, а цените се движат од 18 до 1.340 долари.

Организаторите во почетокот изразија загриженост поради слабата продажба на билетите, која во голема мера се должеше на политичките и воените тензии на Корејскиот Полуостров. Меѓутоа, досега се продадени околу 80 проценти од билетите, а преку 70 отсто од Корејците веруваат дека Игрите ќе бидат успешни.

Северна и Јужна Кореја на Игрите ќе се појават заедно под специјално унифицирано знаме за време на церемонијата за отворање.

Унифицирано знаме

Исто така, тие ќе се натпреваруваат со заеднички тим во женски хокеј.

Целиот женски севернокорејски навивачки тим познат како „Армија на убавици“ ќе ги поддржува спортистите од двете земји.

На Олимпијадата пријавени за настап се 2.925 спортисти и повеќе од 3.500 официјални лица од 93 земји. Најмногуброен тим ќе има САД со 242 олимпијци, втора е Канада со 226, а трета, воедно и најмногубројна европска држава, е Швајцарија со 169 олимпијци.

Од поранешните југословенски републики најброен тим има Словенија 71, втора е Хрватска со 19, Србија и Босна и Херцеговина ќе имаат по четворица претставници, Македонија и Црна Гора по тројца, а дебитантот Косово ќе има еден олимпиец.

Македонија ќе има тројца претставници: Антонио Ристевски, Ставре Јада и Викторија Тодоровска.

Меѓународниот олимписки комитет го зголеми бројот на дисциплини на 16.

Нови дисциплини се воведени во алпското скијање, карлинг, брзо лизгање и бордање. Во програмата за алпско скијање воведено е екипно натпреварување, во карлингот натпреварување на мешовити екипи, во брзото лизгање нова дисциплина ќе биде масовниот старт, а во борадњето се воведени акробатски скокови.

Дисциплини ЗОИ

Во однос на последната Олимпијада исфрлен е паралелниот слалом.

На официјалните делегации и службените лица на Игрите ќе им помагаат околу 17 илјади волонтери.

Медалите се дизајнирани од јужнокорејскиот уметник Ли Сук Во. Има рекорден број златни медали 102, а направени се вкупно 259 комплети медали. На овие Игри ќе бидат поделени најтешките медали во историјата на олимписките игри – златниот медал тежи 585 грама, сребрениот 580 г., а бронзениот медал 494 грама.

Медали ЗОИ

Во досегашната историја на ЗОИ најуспешна е Норвешка со вкупно освоени 332 медали (118 златни 113 сребрени и 101 бронзен).

Прва ЗОИ

Првата зимска Олимпијада се одржа 1924 година во Шамони, Франција. Меѓународниот олимписки комитет веќе одлучи домаќин на следните ЗОИ во 2022 година да биде кинеската престолнина Пекинг.

Локални избори 2021