сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Почина последниот член на шампионската генерација на Германија од 1954

Почина последниот член на шампионската генерација на Германија од 1954

Хорст Екел, последниот преживеан член на германската фудбалска репрезентација, која во 1954 година ја освои титулата светски првак, почина во петокот на 89-годишна возраст, објави Германската фудбалска федерација.

Поранешниот фудбалер на Кајзерслаутерн беше најмладиот во германската екипа која во финалето на Мундијалот во Швајцарија го совлада фаворитот за титулата Унгарија со 3-2.

Екел минатата недела влезе во Куќата на славни во Музејот на фудбалот во Дортмунд заедно со великаните на германскиот фудбал Франц Бекенбауер, Герд Милер, Сеп Маер и многу други.

Коронавирус