четврток, 6. мај 2021. Вести денес: 197
home Останати спортови

Почина Лион Спинкс, човекот кој го победи Мухамед Али и го испрати во пензија

Почина Лион Спинкс, човекот кој го победи Мухамед Али и го испрати во пензија

Легендата на боксот Лион Спинкс почина на 67-годишна возраст во градот Хендерсон, Невада, по долги години борба против ракот на простата, изјави семејниот пријател Џо Бернал.

Спинкс стана планетарно познат кога во 1978 година со одлука на судиите го совлада тогаш непобедливиот Мухамед Али (1942-2016) и ја освои титулата во категорија во супертешка категорија, во натпревар кој важи за еден од најголемите во историјата на боксот , Објави УСА Тудеј.

Друг голем шампион, Џорџ Форман (72), за американски весник изјавил дека ставањето на Спинкс во рингот со Али се сметало за шега во тоа време.

– Луѓето размислуваа – зошто, од сите луѓе, би го ставиле Спинкс во рингот со Али, човек кој има толку кратка боксерска кариера? Но, тој го претепа од глава до пети, дури и Али беше изненаден. Спинкс беше вистински и заслужи место во историјата на боксерските шампиони, рече Форман.

Спинкс освоил бројни награди во текот на неговата кариера, а една од нив бил златен медал на Олимписките игри во 1976 година.

Во кариерата имал 46 борби, победил 26 пати, од кои 14 пати со технички нокаут, загубил 17 пати, а имал и три ремија.

Тој е познат и по тоа што го испрати Алија да се пензионира (иако Али боксуваше по уште два меча), а Спинкс се повлече на 42-годишна возраст, по борбата со Фред Хоуп во 1995 година.

Спинкс е вториот човек кој е светски шампион во бокс и борење, бидејќи титулата во овој спорт ја освои и во 1992 година.

Коронавирус