сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 88
home Останати спортови

ПК Бета беше домаќин на интернационален пливачки митинг

ПК Бета беше домаќин на интернационален пливачки митинг

Во Вип базенот при Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје во организација на клубот Бета Шаркс викендот се одржа пливачки митинг на кој настапија пливачи од регионот и пошироко.

На натпреварот учество земаа 372 пливачи од 47 клубови од девет држави и тоа: Македонија, Италија, Бугарија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Словенија и Романија.
Резултатски натпреварот беше еден од најуспешните до сега организирани во Македонија со шест соборени државни рекорди и тоа: Миа Крстевска од ПВК Орион со апсолутен државен рекорд во дисциплината 200м грбно ( 2:17:93 ), Ева Петровска со кадетски државен рекорд во дисциплината 200м делфин (2:22:93 ), Миа Блажевска Еминова со кадетски државен рекорд во дисциплината 100м мешано ( 1:08:09 ) и 200 м мешано ( 2:22:93 ), Стефан Цветковски од Пк Бета Шаркс со државен рекорд во постари пионери во дисциплината 50м делфин ( 27,53 ) и пливачот Андреј Стојановски со државен рекорд во постари пионери во дисциплината 200м градно ( 2:33:68 ) и клубот Пк Бета Шаркс како втор најуспешен клуб на овој силен натпревар веднаш по романска Стеауа како најдобар клуб на натпреварот.

Најуспешни пливачи на натпреварот беа: во машка конкуренција Србинот Андрија Петковиќ и во женска Словенката Тјаша Возел.

Пливачот на ПК Бета Шаркс, Димитар Бошњаков успеа да освои пехар за најуспешен пионер на натпреварот.