четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 1
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Останати спортови

Пирели ќе започне со тестирање на нови гуми за 2021 веќе оваа сезона

Пирели ќе започне со тестирање на нови гуми за 2021 веќе оваа сезона

Ексклузивниот производител на гуми за тимовите од Формула 1, Пирели, планира  оваа година да започне тестирање на пневматици кои ќе се употребуваат сезоната 2021.

Како што објави Ф1, компанијата го направи овој чекор со цел најдобро да се подготви за големи промени во техничките прописи што ќе важат од 2021 година. Меѓу другите, ќе се воведат 18-инчни гуми наместо сегашните 13-инчни.

– Прототипите веќе се развиваат во истражувачкиот центар на Пирели во Милано. Во втората половина од 2019 година тие ќе бидат тестирани, објавија од компанијата.

За потсетување, Пирели победи на тендерот за снабдување со гуми на Ф1 тимовите до 2023 година.

Парламентарни избори 2020