петок, 30. септември 2022. Вести денес: 1
home Останати спортови

Париз ќе биде домаќин на олимписките квалификации во бокс

Париз ќе биде домаќин на олимписките квалификации во бокс

Европските квалификации во бокс за место на Олимписките игри во Токио ќе се одржат во Париз.

Борбите за место во Токио ќе се одржат од четврти до осми јуни, а главниот град на Франција ќе биде замена за Лондон како домаќин на турнирот.

Заради продолжување на заемната корист од работата со локалниот Олимписки комитет на кој му е доверено организирање на веќе откажаните светски квалификации, Париз ја доби организацијата, се вели во официјалното соопштение.

 

Коронавирус